Předávejte informace efektivněji.

Plynulejší videa jsou skryta za polopropustným sklem.

Usnadněte si tvorbu videí

V dnešní době se produktová videa a livestreamy staly běžnou součástí komunikace na internetu. Plynulá řeč před kamerou je však pro většinu z nás nekomfortní a složitá. Velkou pomocí může být čtečka, neboli prompter. Zařízení s polopropustným sklem, přes které nám automaticky běží předem připravený scénář. Čtečka nám umožní shodit část obav a vyhnout se zbytečným přeřekům a nepřesným vyjádřením. To celé při zachování očního kontaktu s divákem.

V čem je kouzlo?

Základem čtecího zařízení je polopropustné sklo, které zajišťuje odraz plynoucího textu z displeje (nejčastěji tablet/mobilní telefon) směrem k mluvčímu, který tento text z polopropustného skla čte. Díky vlastnostem skla je za něj možné umístit objektiv záznamového zařízení, takže mluvčí může hledět přímo do kamery a zároveň číst předem připravený text.

(1) videokamera; (2) stínítko; (3) tablet/monitor; (4) polopropustné sklo; (5) směr pohledu do kamery; (6) odraz obrazu směrem k mluvčímu

Použití čtečky v praxi

Práce se čtecím zařízením FOMEI je velice snadná. Jednoduchá kovová konstrukce s bytelnými prvky může být od rozbalení připravena do provozu v řádu minut. Naše zařízení je koncipováno pro provoz primárně s tablety (největší možná velikost je 12,9 palce - použít je tedy možné i největší iPad Pro), ale pokud je to třeba, je možné využít i mobilní telefon.  Jako záznamové zařízení je možné použít jak kameru, tak zrcadlovku nebo mobilní telefon. Pro uchycení mobilního telefonu je součástí balení i držák a polohovací kloub.

Příprava samotného natáčení probíhá ve dvou krocích, prvním je psaní scénáře a druhým instalace samotného zařízení.


Příprava dat scénáře

Připravte si text

V libovolném textovém editoru si předem připravte text videa, který chcete skrze zařízení číst. Celý text je možné uložit do jednoho souboru, nicméně pro lepší orientaci při natáčení doporučujeme jej rozdělit do jednotlivých částí.

Přeneste text do aplikace

Pro nejsnazší použití čtečky FOMEI doporučujeme aplikaci Parrot Teleprompter, která je zdarma dostupná jak pro iOS, tak Android. Po jejím nainstalování přeneste data přímo do aplikace, například zkopírováním textu z e-mailu. 

Spusťte natáčení

Po vytvoření nového scénáře v aplikaci je třeba ještě nastavit obrácení textu, pro kompenzaci zrcadlení polopropustného skla. Tato funkce se v Parrot Teleprompter jmenuje "Mirror mode" a je k nalezení pod ozubeným kolečkem v pravém dolním rohu aplikace.

Základní sestavení

Umístěte čtečku na stativ

Čtečku je možné ze spodní strany připevnit přes 3/4 závit na libovolný studiový stojan/stativ. Doporučujeme nejprve odejmout spigot/destičku ze stativu, našroubovat na čtečku a až poté připevnit čtečku na stojan. 

Překlopte polopropustné sklo

Tažením za stříbrný rám skla jej překlopte do provozní polohy, kdy je v ideálním úhlu pro odraz obrazu. Je třeba si dávat pozor, aby při tomto úkonu nedošlo k poškození polopropustné vrstvy na skle.

Připevněte kameru/mobil

Přes 3/4 závit připevněte fotoaparát/kameru. Mobilní telefony je možné upevnit do otvorů blíže sklu, aby byl srovnán rozdíl ohnisek. 

Přichyťte stínítko

Stínítko se upevňuje suchým zipem k druhé části zipu, který je přilepený ke konstrukci čtečky. Sametovou krycí textilií je třeba co nejlépe utěsnit oblast okolo objektivu, aby byl odraz co nejostřejší.

Položte tablet do držáku

Do předního držáku umístěte tablet/mobilní telefon, maximální velikost takového zařízení je 12,8 palců. Tablet je třeba umístit tak, aby byl obraz po jeho překlopení čitelný a nebyl zobrazen zrcadlově.

Spusťte natáčení

Po provedení všech předchozích kroků je možné zařízení naplno používat. Po přenesení textu do aplikace spusťte posun textu a můžete začít tvořit.

Čtecí zařízení FOMEI

Solidní konstrukce

Jednoduchá kovová konstrukce s maximálním důrazem na jednoduchost a funkčnost.

Snadné použití

Upevnit na stativ, překlopit sklo, připevnit fotoaparát, položit tablet a jste připraveni na natáčení. 

Kvalitní sklo

Pokovené sklo, které v poměru 40:60 odráží/propouští světlo bez vlivu na optickou kvalitu.

Rádi odpovíme

Ondřej Vrabec
Obchodní zástupce
+420 603 587 463

Jan Novák
Produktový specialista SLS
+420 739 588 691