fbpx

Tradiční československá akce pro fotografy. filmaře. fototiskaře. kreativce.

19. září 2024 | Hradec Králové 

Záznam vysílání z FOMEITOPu 2023

Hlavní hvězdy 2023

Mirka Rogulová

Beauty fotografka

Noro Šlachta

Fototiskař & Galerista

Partneři akce

Program 2023

Čtvrtek - 21. 9. | Hlavní stage

Celý čtvrteční program na hlavní stage bude přenášen živě na náš YouTube kanál.

Akci již tradičně zahájí ředitel divize foto Miloš Žalman.

Novinky značek FOMEI, Terronic, Epson, DNP a Hahnemühle představí produktoví manažeři jednotlivých sekcí. V krátkých prezentacích ukáže René Tomaides nové produkty ze světa osvětlovací techniky, Honza Kaiser aktuální trendy v oblasti fototisku a Radek Hamouz to zajímavé ze segmentu dalekohledů a puškohledů.

Zapamatujete si ho, nedá se přehlédnout. Je to ten trochu excentrický chlápek s vousy a foťákem. Všude, kde se něco děje kolem Bigg Boss klanu nesmí chybět. Jenže se nenechte mýlit. Před objektivy Františka Ortmanna stala třeba i česká pub-rocková kapela Kabát, Karel Gott, nebo velikán celosvětového rocku Bruce Springsteen. Říká se, nevěřte nikomu, komu je přes třicet. František je ročník 67, přesto má respekt u o generaci mladších lidí, kteří se motají kolem fotky a muziky. Nechte se inspirovat rozhovorem, který povede René Tomaides.

Ve formátu 5×5 už poněkolikáté vystoupí v pětiminutových blocích vybraní foto/video tvůrci, kteří divákům ukáží svou aktuální práci. Pro rok 2023 svou tvorbu představí:

Irena Říhová – instagram.com/foto.irenarihova
 Honza Jambor – instagram.com/honzajambor.cz
Marek Mucha – instagram.com/marek_mucha_photo
Libor Krsek – www.artoflight.cz
Matěj Sládek – instagram.com/matej_sladek_photography

Ve středu 20. 9. představený fotoaparát Nikon ZF bude mít svou českou premiéru právě na FOMEITOPu. Na pódiu ho představí lektor Nikonu Filip Barták.

I letos se můžete na hlavní stage těšit na našeho kolegu a fotografa Honzu Nováka, který bude naživo vést fotografický workshop a bude přímo na pódiu fotit modelku nasvícenou LED RGB světly.

Galerista a tiskař Noro Šlachta volně naváže na svou přednášku z roku 2018 (k vidění zde) o své práci s jedněmi z nejkvalitnějších tisků u nás.

Noro Šlachta je zakladatelem SlachtaGallery, rodinné firmy s dlouholetou tradicí v oblasti obchodu s uměním, uměleckého tisku a výstavnictví. Milují umění, fotografii a skrze ně chtějí sloužit lidem. Slachta.gallery má dvě profesionální tisková studia certifikovaná společností Hahnemühle s nejmodernější technologií, která se nacházejí v Praze a Trnavě. Hlavní galerie sídlí v historickém centru Prahy, ale většina pořádaných výstav se koná v partnerských galeriích a institucích po celé České a Slovenské republice i v zahraničí.

Mimi Rogulová je módní a beauty fotografka původem ze Slovenska, žijící ve Francii na oblíbené surfařské pláži.

Svou fotografickou kariéru začala v patnácti v New Yorku a od té doby se v oboru pohybuje již dvacet let. Každý měsíc cestuje po celé Evropě, fotografování ji zavedlo z Mnichova přes Paříž až do Zurichu. Často se ocitá v jiné zemi každý den, kde se přes den věnuje své práci a v noci putuje do dalšího města. Jejím hlavním zaměřením je spolupráce s prestižními modelingovými agenturami, módními návrháři a kosmetickými firmami. Její přístup k práci zdůrazňuje krásu přirozeného vzhledu a minimalizuje úpravy v postprodukci. Spolupracuje s firmou Canon a zároveň působí jako ambasadorka objektivů od společnosti Sigma.

Letos potřetí budeme losovat ze všech účastníků, kteří na FOMEITOP dorazí.

Více informací

Letošní FOMEITOP bude trochu nový – pro veřejnost se otevře jen jeden den, a to ve čtvrtek 21. září. Po zahájení dne ředitelem divize FOTO Milošem Žalmanem začneme třemi rychlými prezentacemi o novinkách, které rok 2023 přinesl do našich jednotlivých odvětví. René Tomaides představí nová světla a další příslušenství, Honza Kaiser ukáže, co nás čeká a nemine v oblasti fototisku a závěrem Radek Hamouz ukáže aktuální trendy mezi dalekohledy a puškohledy. Po úvodních prezentacích vás zveme na rozhovor s fotografem Františkem Ortmannem, který povede René Tomaides a společně si budou povídat o jeho aktuální tvorbě a o tom, co ho čeká v blízké budoucnosti. Před obědovou pauzou pak na pódiu přivítáme pětici nadějných tvůrců, jejichž tvorba nás baví a chceme jim dát prostor pro představení jejich projektů a nápadů v rychlých pětiminutových blocích. Můžete se těšit na prezentaci následujících fotografů: Irena Říhová, Honza Jambor, Marek Mucha, Libor Krsek a Matěj Sládek.

Po obědě ve stánku na našem dvoře můžete zavítat na live workshop Honzy Nováka. Přímo na hlavní stage bude fotit modelku svícenou nejmodernějšími LED RGB světly. Druhým odpoledním bodem bude volné pokračování prezentace Noro Šlachty z roku 2018 na téma práce profesionálního fineart tiskaře a galeristy v dnešní době. Vrcholem čtvrtečního programu bude povídání beauty fotografky Mirky Rogulové, která nám přiblíží svou práci pro zahraniční módní značky. FOMEITOP 2023 pak uzavřeme již tradičním slosováním cen, do kterého se automaticky zapojí každý, kdo akci navštíví a u vstupu se zaregistruje.

Součástí akce je i doprovodný program v podobě workshopů a prezentačních stánků našich partnerů. Těšit se můžete na: Nikon, Canon, Fujifilm, Sony, Ecoflow, Eizo, Hasselblad, Olympus a Centrum uměleckých aktivit HK.

Ani letos nepřijdou návštěvníci zkrátka stran akčních nabídek a velkého výprodeje, který se bude týkat určitých částí napříč celým sortimentem. K dispozici budou jak nové věci, tak i použité zboží se zárukou.

Doprovodný program 2023

Čtvrtek - 21. 9.

Nasbírejte zkušenosti od profesionálů. Těšit se můžete na zajímavá setkání a témata v oblastech fotografování, svícení a fototisku. Společně s partnery FOMEI jsme připravili praktické workshopy v ateliéru i exteriéru. Pro konkrétní informace si prosím rozklikněte detail workshopu – zde naleznete i registraci. Pro registraci stačí vyplnit jméno a e-mail, praktické informace vám zašleme pár dní před akcí.

Všechny workshopy jsou zdarma.

V případě dotazů k workshopům prosím volejte číslo 731 176 346.

 

Všechny zájemce zveme na autorskou prezentaci uměleckého fotografa Romana Sejkota, kterého na FOMEITOPu s radostí přivítáme již poněkolikáté.

Místo: Fotoateliér

Registrace na prezentaci:

 

ROMAN SEJKOT se narodil 30.10.1963 v jihočeských Vodňanech. Studoval gymnázium(1977-1981), Matematicko-fyzikální fakultu UK (1981-1986), Fakultu žurnalistiky UK (1982-1984) a FAMU (1984-1988).

ROMAN SEJKOT je profesionální fotograf. Byl fotoreportérem ČTK, redaktorem nakladatelství PRESSFOTO, fotografem a obrazovým redaktorem v týdeníku FÓRUM, Občanském deníku, Českém deníku a deníku PROSTOR. Absolvoval stáž v německé agentuře JOKER. Od roku 1992 je volnonožníkem.

ROMAN SEJKOT se věnuje umělecké, reportážní a reklamní fotografii.
V celosvětové soutěži profesionálních fotografů WORLD PRESS PHOTO

obsadil v roce 1994 třetí místo v kategorii Sports Stories. Z fotografií složený animovaný film O SPORTOVCI získal v roce 1994 na mezinárodním festivalu dokumentárních a animovaných filmů v německém Lipsku cenu IG Medien.

Na francouzském mezinárodním fotografickém festivalu Les Rencontres D’Arles, Photographie, byly v roce 1995 vystaveny a odměněny akty Romana Sejkota cenou KODAK EUROPEAN PANORAMA.

ROMAN SEJKOT učil na Pražské fotografické škole (1991-1994), na FSV UK (1992-1995), na Fakultě multimediálních komunikací UTB (2003-2004).

Od roku 2009 působí na FEL ČVUT. V roce 1990 vydal obrazovou knihu PAPEŽ o historicky první návštěvě papeže na území Československa.
Od roku 2000 se zabývá virtuální realitou zvanou CG Art.

ROMAN SEJKOT je členem Asociace profesionálních fotografů ČR, členem Prague House of Photography a členem Spolku výtvarných umělců Mánes.

Je zastoupen v publikaci PHOTOGRAPHERS ENCYCLOPAEDIA INTERNATIONAL, 1839 TO THE PRESENT. Vystavuje po celém světě.

Tento portrétní workshop s fotografem Janem Tichým, který je Sony ambasadorem, je určen pro fotografy, kteří se chtějí zdokonalit ve focení portrétů s využitím fotoaparátů Sony. Workshop bude trvat 90 minut a bude se konat v okolí prodejny. Účastníci se dozví tipy a triky ohledně kompozice, osvětlení a práce s modelkou. Workshop je ideální pro fotografy všech úrovní, účastníci budou mít příležitost zeptat se na konkrétní otázky a také bude možné si při focení vyzkoušet vybranou Sony techniku včetně novinek. Na workshopu bude přítomna modelka. 

Co s sebou: vhodné oblečení (kurz bude probíhat v exteriéru), SD karta

Lektor: Jan Tichý

Registrace na workshop:

Workshop je obsazen.

Pojďte s námi objevit výhody focení portrétu bezzrcadlovkami Canon! Na místě si řekneme, jak správně foťák nastavit a poradíme i další tipy a triky. Vyzkoušíte si také těla i objektivy vhodné pro focení portrétů.

Seznámíme se s focením portrétu s využitím blesku, odrazné desky i přirozeného světla. Zaměříme se na práci s modelem a také na to, jak najít zajímavou lokaci pro focení. Vysvětlíme si práci s clonou a využití hloubky ostrosti. Také si řekneme, jaký je rozdíl mezi hloubkou ostrosti a režimem portrét pomocí umělé inteligence.

 

Prostředí: exteriér

Lektor: Karel Vysoudil

Registrace na workshop:

Workshop je obsazen.

Karel Vysoudil

Fotograf, filmař, grafik. Od dětství rád pomáhal rodičům při zvětšování fotek v temné komoře a vztah k černobílé fotografii mu zůstal i v digitální době. Své zkušenosti z ateliérového i reportážního focení rád předává novým mladým fotografickým nadšencům. V současnosti se kromě různých workshopů a kurzů, věnuje mediální spolupráci s fotbalisty SK Třeboradice. 

Pro svoji práci používá od r.1990 převážně techniku Canon (nyní EOS R5 a RP).

Přijďte se inspirovat, jak efektivně vyrábět fotografie na fototiskárnách různých technologií. Zkušení produktoví specialisté ukáží a poradí, jaký software z naší nabídky vám usnadní cestu od obrazových dat k vyrobené fotografii.

12:00 MIRAGE – doba předražených a komplikovaných RIPů je dávno pryč. Velkoformátové fotografie lze vyrobit velmi výkonným nástrojem za rozumné peníze. Softwarem MIRAGE vás provede kolega Josef Duchoslav.

12:20 ONE PRINT – software pro efektivní úpravu a výrobu většího množství fotografií. Skvěle se hodí jak k minilabu, tak k samostatné tiskárně. Veškeré možnosti softwaru ONE PRINT vám představí kolega Tomáš Rygl.

12:40 DiLand – když je třeba fotokiosek, pak jedině se softwarem DiLand Kiosk. Když je třeba on-line sběrna, pak jedině DiLand Web. Průvodcem v softwarovém vesmíru DiLand vám bude kolega Tomáš Rygl.

Místo: Zadní část pavilonu FOMEI PAPER v druhém patře.

Registrace na workshop:

 

Od fotografa a zástupce značek Ecoflow a Hasselblad se budete moci naučit, jak připravit focení s modelkou na špatně přístupné lokaci. Prim budou hrát silná LED světla v kombinaci s bateriovými generátory Ecoflow. Na workshopu, který se bude odehrávat v protiatomovém krytu bude přítomná modelka a všechna technika k volnému vyzkoušení.

Lektor: Míra Vondráček

Místo: Sraz u registrace

Registrace na workshop:

Workshop je obsazen.

Pro všechny zájemce bude možnost dvakrát za den přijít kdykoli během hodinového bloku a vyzkoušet si nejnovější světelné technologie v plně vybaveném ateliéru pod vedením zkušeného fotografa Honzy Nováka. 

Modelka: @verusob

Lektor: Jan Novák

Místo: Pavilon Ateliérového vybavení

Bez registrace, stačí přijít a zafotit si.

Nikon si pro návštěvníky FomeiTOPu připravil speciální workshop v exteriéru, kde budeme fotografovat zajímavý motocykl i s jezdcem. Využijeme k tomu jak světelnou techniku Fomei, tak nejnovější fotoaparáty a objektivy od Nikonu. V rámci tohoto workshopu si ukážeme jak zajímavě nasvítit takovou scénu, jak využít extra světelné objektivy i co je třeba nastavit na samotném fotoaparátu, aby výsledná fotografie byla co nejpoutavější. Těšit se můžete i na zvláštní efekty.

Informace pro účastníky WS:

Doporučujeme si vzít sebou vlastní paměťovou katru, (v případě zájmu o zapůjčení Nikon Z9, tak kartu XQD/CFExpress, nebo dostatečně velký a rychlý FlashDisk)

Pro dobu konání workshopu bude možné si zapůjčit techniku Nikon  řady Z, na stánku před začátkem samotného workshopu. 

Lektor: Filip Barták

Místo: Sraz u registrace

Registrace na workshop:

Workshop je obsazen.

Workshop vyvolání kinofilmu v domácích podmínkách za pomoci sady značky LabBox. Workshopem provede zkušený fotograf a odborník na černobílou fotografii Josef Duchoslav. Více o LabBox zde.

Lektor: Josef Duchoslav

Místo: Zadní část pavilonu FOMEI PAPER v druhém patře.

Registrace na workshop: 

 

Po dlouhé době se nám na FOMEITOP vrací i workshop na téma makro fotografie. Povede jej Nikita Šťastná, makro fotografka a ambasadorka OM System (Olympus).

Lektor: Nikita Šťastná

Místo: Ateliér

 

Pro zájemce přinášíme možnost komentované prohlídky naší konvertační linky na výrobu fotopapíru. Linkou provede a odborně okomentuje ředitel divize FOTO Miloš Žalman.

Sraz v 14:20 u registrace.

Registrace na prohlídku:

 

Pro všechny zájemce bude možnost dvakrát za den přijít kdykoli během hodinového bloku a vyzkoušet si nejnovější světelné technologie v plně vybaveném ateliéru pod vedením zkušeného fotografa Honzy Nováka. 

Modelka: @verusob

Lektor: Jan Novák

Místo: Pavilon Ateliérového vybavení

Bez registrace, stačí přijít a zafotit si.

Novinky, které budou k vidění

FOMEITOP není jen o přednáškách a workshopech, ale také o technologických novinkách v nabídce naší a v nabídce našich partnerů. Na všech stáncích si můžete prohlédnout a často i osahat aktuální novinky z fotografického a tiskového světa.

FOMEI - Ateliérové vybavení

Expozice oddělení ateliérového vybavení bude i letos po vrch naplněna žhavými novinkami, které budou na trh uvedeny ještě tento rok. Konkrétně pak:

 • Kompletní nabídka světel s bajonetem Bowens včetně novinek RGB 80B a 80BD
 • Panoramatické klíčovací pozadí
 • Efektový reflektor pro LED světla
 • Nový LED RGB panel 60W
 • Nabídka zbrusu nových tašek na světla a stojany FOMEI GREY LINE

FOMEI PAPER

Naše fototisková část letos ukáže hned několik novinek:

 • bezdrátový tisk na tiskárnách DNP 
 • nově podpora kompatibility osobního hotspotu iPhonu
 • nově kompatibilita s vysoce výkonnými WiFi anténami pro zlepšení připojení
 • produkční duplexní fototiskárna
 • archivační inkousty EPSON UtraChrome D6r-S
 • plně kompatibilní s certifikovanými fotopapíry FOMEI Archival Gloss 265 a FOMEI Archival Velvet 265 (ISO 10977)
 • odpadá potřeba temné komory
 • nově s víkem s teploměrem a timerem

FOMEI - Optika

Letošní výstavka nabídky optiky bude především o znovu naskladněných a oblíbených modelech. K vyzkoušení bude kompletní nabídka optiky FOMEI a především tyto novinky:

 • FOREMAN ED 20-60×80 a 20-60×85 
 • adaptéry pro uchycení chytrých telefonů, voděodolné, plněné suchým dusíkem
 • rychlé a jemné ostření, libovolné natočení okuláru v horizontální ose spektivu
 • prémiové modely 8×42 a 10×42 FOREMAN XLD
 • cenově výhodné dalekohledy 8×32, 8×42 a 10×42 BEATER

Nikon

Nikon na svém stánku bude mít k vyzkoušení kompletní systém Z včetně topmodelu Z9 a všech objektivů.

Jako hlavní novinky ukáže Nikon kompletní řadu produktů Z i s teleobjektivy:

 • Nikon Z8 
 • Nikon Z30
 • NIKKOR Z 180-600mm  f/5.6-6.3 VR  
 • NIKKOR Z 70-180mm f/2.8
 • NIKKOR Z 800mm f/6.3 VR S 
 • NIKKOR Z 600mm f/4 TC VR S
 • NIKKOR Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S
 • NIKKOR Z 400mm f/2.8 TC VR S 

Canon

Specialisté od Canonu se do svého červeného stanu přivezou všechny fotoaparáty od R100 až po R3 a společně s nimi i kompletní nabídku objektivů.

S sebou budou mít i žhavé novinky:

 • Canon R8 
 •  Canon R100
 • Canon PowerShot V10
 • Canon RF 28mm 2.8 STM
 • Canon RF 100-300 2.8 IS STM

Sony

Černý stan s bílými logy též nezůstane prázdný – nebude chybět žádný z aktuálně nabízených Sony fotoaparátů nebo objektivů.

To nejlákavější: 

 • Sony A6700 
 • Sony ZV-E10
 • Sony A7R V
 • Sony A7 IV

Fujifilm

I letos si na FOMEITOPu budete moci vyzkoušet i techniku od Fujifilmu, hlavně středoformátové foťáky z řady GFX a profi stroje řady X.

Hlavní lákadla roku 2023:

 •  Fujifilm X-T5
 • Fujifilm X-S20
 • Fujifilm X-H2S

Ecoflow

Bateriové generátory cloumají s celým světem fotografie, videa a nyní i běžnými domácnostmi. Ecoflow i letos přiveze celé portfolio bateriových generátorů a solárních panelů.

Hasselblad

V prezentačním stanu Ecoflow bude i letos k ozkoušení technika Hasselblad. Středoformátové fotoaparáty perfektní kvality pro ty nejnáročnější fotografy.

Eizo

Součástí akce bude rovněž prezentace fotografických monitorů EIZO umístěná ve vnitřních prostorách pavilonu ateliérového vybavení za účasti zástupce značky – pana Antonína Charváta.

Soutěž "Navštiv FOMEITOP a vyhraj"

Potřetí bude součástí FOMEITOPu také návštěvnická soutěž o hodnotné ceny, které byly do soutěže věnovány námi a našimi partnery. Losuje na hlavní stage po posledním bodu programu, tedy cca v 16:35. Toto slosování bude zároveň přenášeno živě na našem YT kanále, ostatně jako program celého dne. Výhercům bude výhra předána buď osobně, nebo následně poštou.

Podmínky soutěže v PDF zde.

Čtvrtek 21. 9.

 • Profesionální grafický monitor Eizo ColorEdge CS2400R  v hodnotě 14 490 Kč
 • Odolný fotoaparát Olympus TG-6 v hodnotě 11 990 Kč
 • Set dvou blesků Terronic RF150 Softbox kit v hodnotě 10 990 Kč
 • FOMEI 8×42 FOREMAN PRO XLD v hodnotě 8 490 Kč
 • Generátor Ecoflow River 2 v hodnotě 7 990 Kč
 • Set BASIC HOBBY LED v hodnotě 5 590 Kč
 • Tiskárna Canon Selphy CP1500 v hodnotě 2 880 Kč
 • Instax Mini 40 v hodnotě 2 189 Kč
 • Poukázka na 15% slevu na nákup techniky Nikon

Ceny do soutěže věnovali:

Cenové akce na FOMEITOPu

Součástí FOMEITOPu jsou odjakživa i slevové akce a bohatý bazar. Nejinak tomu bude i v roce 2023. Mimo celkové slevy 3% na celý náš sortiment si můžete nakoupit i další zboží ve speciálních cenách. Na co přesně se můžete těšit, upřesníme na začátku měsíce září.

Výprodej použitého zboží bude letos otevřen již od 8 hodin ráno.

Součastí jsou opět slevy a akční nabídka. V době od čtvrtka 15. 9. 9:00 do půlnoci pondělí 19. 9. bude veškeré zboží na e-shopu zlevněno o 3%, stejnou slevu dostanete i při osobním nákupu během FOMEITOPu. K této plošné slevě má pak každé z našich oddělení připravenou speciální akční nabídku, kde jsou slevy výrazně vyšší. Všechny akční ceny budou zobrazeny na e-shopu a bude možné zboží rovnou zakoupit.

Největší výprodej v historii FOMEI

FOMEITOP 2022 bude unikátní svým maxivýprodejem: na jedno místo shromáždíme všechno zboží, které v naší nabídce nebude pokračovat a bude tak možné jej zakoupit za bezkonkurenční ceny. Tento výprodej se bude týkat jak nových věcí, tak i lehce použitých produktů z propagačních workshopů. Na použité zboží poskytujeme záruku 1 rok i pro ty, kteří nakupují na IČO. V nabídce bude jak ateliérové vybavení, tak i materiály pro fototisk a dalekohledy&puškohledy.

Výprodej najdete v prostoru našeho skladu v prvním patře.

Přednášky z minulých let

Kudy na FOMEITOP?

Adresa

Machkova 587/42, Hradec Králové 11, 500 11 

Parkování

Zajištěno v prostorách firmy. Navigace na volná parkovací místa zajištěna.

Hromadná doprava

Ze zastávky Hlavní nádraží využijte linky 9, 16 a 24. Výstupní stanice Třebeš školka a Třebeš odbočka (na znamení).