fbpx

Léto s Phoenixem
2024

Fotosoutěž pro širokou veřejnost
Odevzdání soutěžních snímků je možné do 31. srpna 2024

Přihlásit snímek do soutěže

Harman Phoenix 200

Nový barevný negativní film

Stejně jako bájný Fénix představuje tento nový film naději, znovuzrození a proměnu. Signalizuje počátek nového příběhu a start nové vzrušující kapitoly firmy HARMAN technology Ltd, výrobce světoznámých černobílých filmů značky ILFORD. Jedná se o vůbec první barevný film této firmy v její více jak 140leté historii.

Phoenix je dodáván v kovové kazetě ve formátu kinofilmu, tedy jako 35 mm perforovaný film se 36 políčky. Vše od výroby kazety, originální emulze a její aplikace na podložku až po finální adjustace filmu se odehrává v továrně v Mobberley nedaleko britského Manchesteru. Jmenovitá citlivost filmu je udávána ISO 200, lze jej ale možné využít v rozsahu ISO 100-400. Má své specifické podání barev, které vytvářejí nezaměnitelnou atmosféru snímků. Mnoho fotografů oceňuje „nový“ pohled na barevnou fotografii při použití tohoto materiálu.

Když film dofotíte, tak máte dvě možnosti. Buď svěříte film do péče fotolaboratoře, nebo si můžete film vyvolat doma. V dobách největšího rozmachu analogové fotografie nebylo domácí vyvolání barveného negativu prakticky možné. Bylo tomu tak zejména proto, že tehdejší proces byl velmi citlivý na udržení teploty roztoků, a to v toleranci desetin stupňů.

Avšak nyní při použití italské soupravy ARS-IMAGO Color Negative Rapid kit C-41 můžete pracovat stejně, jako při volání černobílé fotografie. Lze použít stejný vyvolávací tank (např. PATERSON) nebo vyvolávací box – jenom máte místo dvou lázní lázně čtyři. Teplotu hlídáte stejně jako v černobílém procesu. V jedné soupravě můžete vyvolat až 20 kinofilmů.

Poté, co film úspěšně vyvoláme, přijde na řadu neméně důležitá část, kterou je skenování. Skenovat v domácích podmínkách je možné několika hlavními způsoby: skenovací držák pro mobil (rychlé, ale ne příliš kvalitní řešení), skenování fotoaparátem (na YT je spousta návodů – dostupné a zároveň kvalitní) anebo využití flatbed scanneru (např. Epson V850). Při využití fotoaparátu získáváte výhodu výsledných dat v RAW formátu, které můžete snadněji následně upravovat – třeba skrze plug-in do programu Adobe Lightroom, který se jmenuje NEGATIVE LAB PRO. Flatbed scannery jsou také dodávány se software, který vám při skenování pomůže upravit všechny potřebné parametry a také má výstup do komplexnějších obrazových formátů.

V případě, že na domácí skenování nemáte potřebné vybavení, svěřte svůj film do své oblíbené fotolaboratoře. Fotolaby používají pro skenování profesionální zařízení určená specificky pro skenování filmu.

A nakonec samozřejmě chceme snímky dostat i do papírové podoby – přeci jen, dojem z dobře vytištěné fotky na papíře jen tak něco nepřekoná.

Pro tisk zvětšenin z barevného filmu doporučujeme spíše matné fotopapíry bez výraznějšího barevného nádechu. Ideálním kandidátem může být například FOMEI Archival Matt 260 – hluboce matný, přirozeně bílý archivační fotopapír vhodný právě pro digitální výtvarné reprodukce.

Archival Matt 260 je dostupný v mnoha formátech, a to třeba i v rozměru A4, na který můžeme tisknout ve většině běžných domácích tiskáren.

Druhou volbou může být polomatný Archival Velvet 265, který je k dispozici už od formátu 9×13 cm.

Pro ideální tiskové výsledky doporučujeme použít originálních inkoustů, jedině tak se budete moci spolehnout na barevnost a stálost. Co se týče softwarového nastavení, pro skvělý výsledek je dobré využít ICC profil stažený z webu fomei.com/profily. Na této stránce se vám po zadání modelu tiskárny a vybraného média zobrazí ke stažení balíček s ICC profilem a návodem v PDF, jak tisknout pomocí tiskového ovladače dané tiskárny a aplikace podporující správu barev, např. Zoner Photo Studio, Adobe Photoshop či Capture One. Na shodném místě najdete i databázi instruktážních videí, které vás během dvou minut naučí pracovat s ICC profilem a tisknout tak, jak to činí profesionálové.

Videopředstavení filmu Harman Phoenix

Pravidla soutěže

Základní podmínkou soutěže je splnit téma: Barevné léto s filmem HARMAN PHOENIX 200. Druhá podmínka je pak příznačná – snímek musí být pořízen na film HARMAN PHOENIX. Soutěží se ve dvou kategoriích dle věku a snímky bude vyhodnocovat porota nominovaná pořadatelem – firmou FOMEI s.r.o.

Před přihlášením snímku prosím pročtěte kompletní pravidla soutěže:

Kompletní pravidla v PDF

Neomezené množství odevzdaných fotografií

Každý může do soutěže odevzdat neomezené množství fotografií.

Pouze Harman Phoenix

Všechny fotografie přihlášené do soutěže musí být pořízeny na Harman Phoenix.

Kdo se může zúčastnit?

Zúčastnit se může kdokoli, kdo fotí na analog a používá filmy Harman Phoenix.

Rozlišení scanů

Scany přihlášené do soutěže musí mít rozlišení minimálně 2000px na delší straně.

Doba trvání soutěže

Fotografie je možné odevzdávat v rozmezí od 1. května do 31. srpna.

Bez zásahů

Fotografie by měly do soutěže být přihlášeny bez dalších manipulací s obrazovými daty.

Vyhlášení

Vyhlášení proběhne během akce FOMEITOP v Hradci Králové ve čtvrtek 19. září 2024.

Změny vyhrazeny

Pořadatel soutěže si vyhrazuje právo pravidla měnit nebo soutěž zrušit.

Soutěžní kategorie

V každé kategorii se vyhlašuje prvních pět míst.

Kategorie pro žáky/studenty základních a středních škol bez ohledu na obor studia. Žáci mladší patnácti let se musí do soutěže registrovat za pomoci svého zákonného zástupce.

Volná kategorie je určena pro všechny ostatní tvůrce.

Ceny pro vítěze

V obou kategoriích jsou ceny následující:

  • 1.místo poukaz na nákup fotozboží v hodnotě 5 000 Kč z nabídky FOMEI dle vlastního výběru + velkoplošný tisk soutěžního snímku (cca 40×30 cm)
  • 2. místo poukaz na nákup fotozboží v hodnotě 3 000 Kč z nabídky FOMEI dle vlastního výběru + velkoplošný tisk soutěžního snímku (cca 40×30 cm)
  • 3. místo poukaz na nákup fotozboží v hodnotě 1 000 Kč z nabídky FOMEI dle vlastního výběru + velkoplošný tisk soutěžního snímku (cca 40×30 cm)
  • 4. místo velkoplošný tisk soutěžního snímku (cca 40×30 cm)
  • 5.místo velkoplošný tisk soutěžního snímku (A4)

Kde film koupit?

Kompletní sortiment materiálů ILFORD, Harman a Kentmere najdete na www.fomei.com nebo u dalších specializovaných prodejců foto příslušenství.

Napište si o film zdarma

Jste-li vyučujícím ve škole nebo zástupcem fotoklubu, rádi Vám za účelem této soutěže zašleme zcela zdarma jeden film, plakát a informace o soutěži. Stačí, když nám zde zanecháte svou adresu a my Vám balíček na naše náklady odešleme. Tato nabídka platí pouze pro školy a fotokluby a k jednomu IČ náleží maximálně jeden film. Děkujeme za pochopení.

Organizátorem soutěže je firma FOMEI s.r.o., oficiální distributor materiálů ILFORD, HARMAN a Kentmere pro český a slovenský trh.